Powstaje Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu.

11 października 2923 roku, w murach brzeskiego zamku odbyło się spotkanie środowisk kresowych dotyczące powstającego w Brzegu Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów. Z tej okazji do Brzegu przyjechało ponad 80 kresowiaków z różnych stron kraju, m.in. z Wrocławia, Opola, Nysy, Świdnicy, Bolesławca, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Strzelec Opolskich, Katowic, Bytomia, Zabrza i Namysłowa oraz wielu innych miejscowości. Są to reprezentanci wielu środowisk i organizacji kresowych, w tym między innym Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Światowego Kongresu Kresowian, Klubu Podolan w Nysie oraz Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

Gospodarzem spotkania był dyrektor Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusz Byczkowski. Obecni byli także poseł na Sejm RP Paweł Kukiz, przewodniczący Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim Stanisław Nagórniaki profesor Stanisław Sławomir Nicieja.

Podczas spotkania pracownicy Muzeum zaprezentowali aktualne zaawansowanie prac przy tworzonym Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów, które powstaje w gmachu Gimnazjum Piastowskiego, a także przedstawili Program Funkcjonalno-Użytkowy. Poinformowano także o zebranych do tej pory eksponatach muzealnych dla przyszłej placówki, które już dzisiaj Muzeum gromadzi.

W trakcie spotkania odbył się wernisaż wystawy Dariusza Kanaka „Moja wielka wołyńska rodzina”, a także rozmowa z Mieczysławem Kuczyńskim – autorem i wydawcą książek o tematyce wołyńskiej, które można było kupić, uzyskując dodatkowo dedykację i autograf autora.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele namysłowskiego Oddziału TMLiKPW, Jarosław Iwanyszczuk i Arkadiusz Oleksak.